Nesklánějme se před zlobou a intrikářstvím !

Šéf ČEZu má až půlmilionový měsíční plat - a Vy ?

22.02.2010 14:44

 

Stát změní šéfům platy do června

(22.2.2010    Hospodářské noviny    str. 01    Titulní strana)

   

KABINET ROZHODUJE O ODMĚNÁCH VE STÁTNÍCH FIRMÁCH

 

Nejpozději na konci května budou muset stovky šéfů zhruba třiceti státních firem řešit dilema - buď přistoupí na nová pravidla odměňování, anebo budou muset odejít.

            Pro řadu z nich to bude znamenat novou manažerskou smlouvu. Důvodem je nový systém odměňování, který má zamezit nepřiměřeným bonusům, vysokým odměnám či tajně slíbeným zlatým padákům. Jeho definitivní podobu schvaluje dnes vláda.

            Změna se dotkne i nejlépe placeného státního zaměstnance Martina Romana, šéfa ČEZ, který si ke zhruba půlmilionovému měsíčnímu platu na takzvaném opčním programu vydělal už asi 600 milionů korun.

            Manažeři společností, jako jsou ČEZ, ČSA, Letiště Praha či MERO, budou mít nárok pouze na plat obvyklý pro jejich post ve srovnatelné firmě v zahraničí.

            Nové smlouvy čekají výkonné šéfy a členy dozorčích rad firem, v nichž stát kontroluje alespoň třicet procent, neexistují zde tabulkové platy a mzda nebo příjmy kteréhokoli manažera, člena představenstva či dozorčí rady přesahují 1,8 milionu korun ročně. Zatím se to týká 33 podniků, seznam se však může na dnešním jednání vlády ještě změnit.

„Všechny potřebné kroky, tedy včetně změn smluv se stávajícími manažery, bychom rádi stihli do období valných hromad - tedy do letošního června,“ vysvětluje vrchní ředitel ministerstva financí Tomáš Uvíra. „Manažer se tomu buď přizpůsobí, nebo odejde,“ řekl již dříve ministr financí Eduard Janota.

            Šéfové, jejichž platy jsou v ohrožení, komentují plán zdrženlivě. Roman o něm nechce mluvit, dokud nebude schválen. „Odměňování je věcí akcionáře,“ říká ředitel MERO Jaroslav Pantůček. „S navrhovanými principy souhlasím. Ale nemyslím, že jsou odměny našeho managementu nepřiměřené,“ soudí šéf Českých drah Petr Žaluda

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode